Příběhy našich zaměstnanců

Jan L.

 • Jak dlouho jsi součástí ABB a proč jsi se rozhodnul pro práci v ABB?

  Součástí ABB jsem 7 let z toho 1 rok na part-time (brigádně). ABB mě zaujalo, protože jsem studoval energetiku a ABB byla jedna z mála firem, která mi umožnila práci již během mého studia na vysoké škole.

 • Na jakou pozici jsi do ABB nastoupil a jaké byly tvé první dny ve společnosti?
  Do ABB jsem nastoupil nejprve na DPČ jako Electrical engineer. Poté jsem přešel na pozici Drives commissioning engineer (projekt pohonu pro vrtnou plošinu), protože jsem chtěl cestovat a hned první měsíc jsem odletěl na projekt do Singapuru. Mé první dny v ABB byly velmi rychlé, protože než jsem se rozkoukal, už jsem seděl v letadle do Asie. V Singapuru jsem byl s nějakými přestávkami téměř 2 roky. Byla to pro mě zkušenost, kterou bych nikdy neměnil. Tato zkušenost mi pomohla jak po profesní stránce (zlepšil jsem svůj anglický jazyk) tak po té osobní (poznal jsem novou kulturu). Velkou výhodou bylo, že za mnou mohla přicestovat i rodina a trávit v Singapuru čas spolu se mnou. Tato pozice mě na první pohled zaujala, protože technika mě od počátku velmi bavila a chtěl jsem dělat vždy něco, kde budu moci něco tvořit a vidět výsledek mé práce.
 • Na jaké pozici pracuješ nyní a co je náplní tvé práce?
  Po 6 letech jsem nastoupil  na pozici Team leader pro servis a commissioning. Na této pozici jsem odpovědný hlavně za svůj tým. Mezi mé úkoly patří koordinace, plánování a to aby vše v oddělení klapalo. Velký rozdíl oproti předchozí pozici vidím v míře odpovědnosti. Dříve jsem byl odpovědný za zařízení a nyní jsem odpovědný za svůj tým. Kdybych si mohl vybrat něco, co bych si rád ponechal ze své minulé pozice, bylo to cestování a ta technická část, které mi nyní trochu chybí.
 • Jaký byl moment v ABB, kdy to nešlo úplně dle tvých představ?
  Ano, pár takových momentů bylo. Vzpomínám si na jeden, kdy jsem byl na závěrečném testování našich pohonů výletní lodi, kde jsem působil jako odpovědná osoba. Když byla loď asi 500 km od pobřeží, náš pohon měl poruchu a loď nebyla dále ovladatelná. Přišel za mnou kapitán s velením lodi, že za dvě  hodiny dorazí bouře a že potřebuje vědět, jestli mají připravit evakuaci 1500 lidí, kteří byli na palubě anebo jestli jsem schopen tuto závadu do té doby opravit. Toto rozhodnutí bylo velmi těžké, ale nakonec se mi povedlo pohonné jednotky zprovoznit a dát vše do pořádku.
 • Co je tvým hnacím motorem pro práci v ABB a jak dobíjíš baterky po pracovní době? Daří se ti skloubit práci a volnočasové aktivity?
  Určitě různorodost projektů a kolektiv. Nyní na pozici Team leadera se mi daří skloubit volný čas a práci lépe než tomu bylo na pozici Commissioning engineera, kdy jsem byl v zahraničí. Mám rád sport, a proto se dobíjím aktivně - tedy kolo a procházky s rodinou. Je hodně fajn, že ABB nabízí možnost práce z domu (Home Office) a také flexibilní pracovní dobu. Díky těmto bonusům se mi daří práci a osobní život vyvažovat.
 • Jak vidíš ze svého pohledu práci na pozici commissioning engineera?
  Pro uchazeče o práci po škole, nebo lidi, kteří nemají závazky a baví je cestování a poznávání nových koutů světa, je tato pozice i zároveň ideální způsob jak si zlepšit svůj anglický jazyk, získat rozhled a také osobně růst. Na člověka, který má pak ve svém životopise napsáno, že byl 6 let na ropných plošinách v Singapůru, se pohlíží na trhu práce úplně jinak. Velkou výhodou je také fakt, že práce commissioning inženýra není rutinní, ale každý den se děje něco nového a jiného. Člověk nikdy neví, co se ten den stane nebo přestane fungovat.
 • Jaké jsou podle tebe klíčové faktory pro to být spokojený v práci?
  Kolektiv a to zejména v oblasti commissioningu, kdy člověk úzce spolupracuje se svým týmem. Dalším faktorem je celková atmosféra v tom týmu a podmínky v práci, které jsou v ABB velmi dobré.
 • Pokud bys měl vybrat jednu tvoji vlastnost, která ti v úspěšném působení v ABB nejvíce pomáhá, která to je? Dokážeš konkrétně popsat, jak ji v praxi využíváš?
  Jednoznačně je to vytrvalost jelikož jsem hned po škole na začátku svého působení v ABB, po měsíci letěl sám a bez nějaké dobré znalosti cizího jazyka, na druhý konec světa, kde jsem se musel rychle aklimatizovat. Důležité bylo vytrvat a nevzdat to. Časem jsem cítil, jak jsem se postupně zlepšoval, až jsem byl sám se sebou spokojený a měl z toho dobrý pocit.
 • Máš nějakou radu pro uchazeče, kteří chtějí najít práci podle svých představ?
  Myslím si, že ABB je firma, která Vám dá spousty možností jak poznat nové věci. Je tady spousta možností co se dá dělat a kam se dá dostat a i když je ABB korporát, kde jsou některé procesy zdlouhavé, tak to za to stojí.

Jiří K.

 • Jak dlouho jsi součástí ABB a proč jsi se rozhodnul pro práci v ABB?

  Deset let jsem pracoval ve strojírenských firmách na pozici kontrolora kvality, takže čtení výkresů, programování měřicích strojů a ruční měření pro mě bylo denním chlebem. Před třemi roky jsem se rozhodl, že se mi vstávání na šestou a celý den v montérkách trochu zajídají a že by to chtělo změnu.
  Dlouho jsem vybíral, pročítal inzeráty na internetu, odesílal životopisy až jsem našel nabídku pozice konstruktéra v ABB. To mě nadchlo. Nadnárodní, známá, stabilní, dopravně dostupná společnost hledá člověka, který bude na PC spravovat stávající a vytvářet novou výkresovou dokumentaci - to je něco pro mě.

 • Na jakou pozici jsi do ABB nastoupil a jaké byly tvé první dny ve společnosti?
  První dny v ABB byly únavné. Nikoliv nudné, ale ta neuvěřitelná spousta nových informací, pravidel, postupů atd., ale chceme-li mít v něčem systém, je nezbytné se s ním seznámit a nového kolegu náležitě zaškolit.
  Postupem času jsem dostal na starost vlastní sortiment, tedy část elektrického rozvaděče, konkrétně nízkonapěťovou skřínku, o kterou jsem se pečlivě staral. Ruku v ruce s ní jsem později zdědil i sortiment držáků a krytů přístrojů pro NN po kolegovi, který odešel z firmy. Ve všem jsem udržel stávající systém, místy ho vylepšil a práce šla jak po drátkách, takže z práce jsem chodil příjemně unavený, ale s pocitem dobře odvedené práce.
 • Jaký byl moment v ABB, kdy to nešlo úplně dle tvých představ?
  Po dvou letech mi byl přidělen zcela nový sortiment, model el. rozváděče ZS8 a v ten moment skončila veškerá legrace. Množství pracovních povinností mi začínalo přerůstat přes hlavu, začaly se objevovat problémy, které vznikly mojí nepozorností či nedotažeností některých řešení. Na oddělení nás bylo v tu dobu žalostně málo, takže můj návrh předat práci někomu jinému nepřipadal v úvahu. Začínal jsem se sypat a s nechutí chodit do práce.
 • Na jaké pozici pracuješ nyní a co je náplní tvé práce?
  Před půl rokem jsem přestoupil na oddělení výzkumu a vývoje, na pozici specialisty pro rozšířenou realitu, kde s týmem vyvíjíme aplikaci pro koncové zákazníky, resp. jejich techniky, která by pomocí moderní technologie promítání do holografických brýlí nebo na displej mobilu či tabletu a díky zpracovaným 3D modelům a animacím napomáhala s obsluhou a s řešením problémů na rozvaděčích ABB. Aplikace se též dokáže bezdrátově připojit na diagnostickou jednotku jednotlivých polí, vytáhnout si z ní potřebné údaje a upozornit na nesrovnalosti.
 • Co je tvým hnacím motorem pro práci v ABB a jak dobíjíš baterky po pracovní době? Daří se ti skloubit práci a volnočasové aktivity?
  Mými velkými koníčky jsou pěší turistika, foto/video, grafika, počítače a rád sleduji trendy moderní techniky a technologií a věřte, že podílet se na vývoji něčeho nového a pracovat s moderním vybavením je pro mě splněným snem. Doma se díky tomu můžu v klidu věnovat manželce, zabydlování našeho nového bytu a tábornickému oddílu, který s kamarády vedeme už asi 18 let.
 • Jak vidíš ze svého pohledu práci na pozici AR Specialisty?
  Je to pozice pro otevřenou mysl, kreativního ducha, odvážné nápady, ale rozumné úvahy, pečlivé ruce a svědomité pracanty. Někde jsem slyšel, že práce ve vývoji, místě, kde je tří- až pětiletý plán na projekty, je „leháro“. Člověk, který takhle uvažuje, nemá ani tušení, jak moc se mýlí.
 • Jaké jsou podle tebe klíčové faktory pro to, být spokojený v práci?
  Dělejte to, co vás naplňuje a co přináší rozumné výzvy. Stereotyp, ať vám může přinášet klid, jaký chce, se časem dozajista omrzí.
 • Pokud bys měl vybrat jednu tvoji vlastnost, která ti v úspěšném působení v ABB nejvíce pomáhá, která to je? Dokážeš konkrétně popsat, jak ji v praxi využíváš?
  Jsem kreativní a uvažuji dopředu. Každý proces jde rozplánovat, každý řádek programu jde napsat čistěji, každý prvek jde vytvořit tak, aby byl univerzální. Samozřejmě ne každý, buďme realisté.
 • Máš nějakou radu pro uchazeče, kteří chtějí najít práci podle svých představ?
  Buďte sebevědomí a neslevujte ze svých nároků. Nebojte se neúspěchu, ale nenechte se jím zaskočit. Držte si palce a pamatujte, že „svět patří těm, co se neposerou“ (Ch. Bukowski).

Jiří N.

 • Jak dlouho jsi součástí ABB a proč ses rozhodnul pro práci v ABB?

  Do ABB jsem nastoupil v září 2017 jako brigádník do oddělení kvality. Studoval jsem poslední ročník vysoké školy a chtěl jsem získat praxi v oboru. Když jsem dokončil školu a hledal jsem práci na plný úvazek, zvažoval jsem více nabídek. Pro ABB jsem se rozhodl díky benefitům, především zkrácené a pružné pracovní době, prestiži firmy, která patří v oboru k těm nejzvučnějším jménům a velkou roli hrálo i to, že jsem viděl, kolik firma investuje do vzdělávání a jaké jsou možnosti kariérního růstu.

 • Na jakou pozici jsi do ABB nastoupil a jaké byly tvé první dny ve společnosti?
  Jako brigádník jsem pracoval v oddělení kvality rozváděčů nízkého napětí na ulici Heršpická v Brně, na to jsem navázal už na hlavní pracovní poměr na pozici Projektového manažera pro modulární systémy na ulici Vídeňská v Brně. První dny jsem byl zaskočený velikostí obou areálů, bylo toho hodně nového, co bylo potřeba pochopit nebo se naučit, ale měl jsem obrovské štěstí na lidi. Kolegové byli vždy ochotní pomoct a nikdy jsem se necítil, že by mě někdo v něčem nechal samotného. Přechod na plný úvazek nebyl takový šok, jelikož jsem již znal SAP a další nástroje, které jsme používali.
  Pozice projektového manažera na modulárních systémech byla díky možnosti hodně cestovat a pracovat na opravdu komplexních projektech asi nejlepší startovací pozice, jakou jsem si mohl přát a která mi otevřela ve firmě dveře dál.
 • Na jaké pozici pracuješ nyní a co je náplní tvé práce?
  Operation Quality & OpEx Manager – jsem vedoucím na oddělení kvality rozváděčů nízkého napětí v Brně na ulici Heršpická. Jeden z hlavních úkolů je práce s lidmi v týmu, aktuálně mám 6 přímých podřízených na plný úvazek, z nichž jeden je týmový vedoucí zkušebních techniků, a jednu brigádnici.
  Důležitá součást mojí práce je komunikace s ostatními vedoucími, reportování managementu, a samozřejmě komunikace se zákazníky a dodavateli v otázkách kvality.
  Obecně je naším cílem na kvalitě předcházet problémům, vzniklé problémy efektivně vyřešit a poučit se z nich a aktivně se věnovat postupnému zlepšování. Tady se praxe z projektového řízení hodí, je dobré zlepšovací projekty plánovat a řídit.
 • Jaký byl moment v ABB, kdy to nešlo úplně dle tvých představ?
  Komunikace dokáže být někdy náročná, takže je nutná dávka diplomacie a vyrovnanosti při jednáních. Trpělivost občas prověří i různé IT nástroje. Konkrétní situace mě bohužel nenapadá nebo spíš bohudíky 😊
 • Co je tvým hnacím motorem pro práci v ABB a jak dobíjíš baterky po pracovní době? Daří se ti skloubit práci a volnočasové aktivity?
  Rád se učím nové věci, užívám si výzvy, snažím se posouvat svoje limity a baví mě hledat řešení problémů. Potom je super pocit, když se něco podaří. Mým motorem je, když vidím, že moje práce má smysl a někomu nebo něčemu pomáhá. Snažíme se najít lepší způsob, jak dělat konkrétní práci efektivněji a jak dodat produkt nebo službu ve špičkové kvalitě, jaká se od ABB čeká.
  Díky super kolektivu a zajímavé práci nemám pocit, že bych každý den baterky vybil úplně, mám kolem sebe lidi, které respektuji a od kterých se učím, jsou to odborníci ve svém oboru a každý z nich je mi v něčem inspirací.
  Ve volném čase se věnuji focení. Fotím převážně portréty nebo svatby. Ze sportů nepohrdnu asi ničím, baví mě všechno. Relaxuji cestou z práce do práce, baví mě řídit a poslouchat rádio, poslouchám převážně muzikály – Carmen, Kleopatra a Tři mušketýři patří mezi nejoblíbenější.
 • Jak vidíš ze svého pohledu práci na pozici manažera kvality?
  Na tuto pozici musí být nátura, tím že se řeší problémy, tak se v nich některé typy lidí mohou utopit nebo si je brát příliš osobně.
  Já hodně těžko snáším, když vidím, jak někdo dělá něco zbytečně složitě nebo neopatrně, na všechno mám celkem kritický a analytický pohled, takže přirozeně vždycky hledám, jak něco udělat líp, i proto mě práce baví.
  Tím, že náplň práce není jednotvárná, všeho je trošku, jedním typem práci si odpočnu od jiného.
 • Jaké jsou podle tebe klíčové faktory pro to být spokojený v práci?
  Typ pozice by měl sedět k typu člověka. Co je vhodné pro mě, nemusí být vhodné pro druhého. Pro mě je klíčová zajímavá náplň práce, různorodost, možnost se učit a kolektiv. A hlavně - práce musí bavit!
 • Pokud bys měl vybrat jednu tvoji vlastnost, která ti v úspěšném působení v ABB nejvíce pomáhá, která to je? Dokážeš konkrétně popsat, jak ji v praxi využíváš?
  Cílevědomost – stanovit si cíl a nebát se ho, vidět cíl, ne překážky, vnímat, co je potřeba, abych se k tomu cíli dostal udělat to. Z pozice brigádníka přes projektového manažera jsem se dostal na vedoucího kvality ani ne za 3 roky. Když jsem nastupoval, obdivoval jsem svého vedoucího, který byl na této pozici, a říkal jsem si „tam bych se chtěl do 10 let dostat.“ Pokud vás práce baví, ambiciózní a zdánlivě nereálné cíle nejsou na škodu, pak ještě je potřeba mít odvahu a zkusit to. Pro mě takový postup byl nejen splněný cíl, ale rozhodně splněný sen!
  Ale nikdy bych nebyl tam, kde jsem, nebýt kolegů, kteří mi dali příležitost se tak posouvat a vždycky byli oporou a spousta z nich vzorem.
 • Máš nějakou radu pro uchazeče, kteří chtějí najít práci podle svých představ?
  Skvělé je mít představu co člověk chce, a pokud jsi student nebo člověk co se stále hledá, jdi za tím, co tě baví a zajímá, ono se to vyselektuje.
  A vždycky je důležité obklopit se pozitivně smýšlejícími lidmi, vždycky se vzájemně táhnete nahoru. Lidi, kteří jsou pořád negativní, zprotiví jakoukoli práci a neposunete se nikdo.